Leczenie rwy kulszowej

Jerzy Przybylski 2019-04-22 0 komentarzy
Leczenie rwy kulszowej

Powtarzający się, uciążliwy ból kręgosłupa często jest spowodowany stanem zapalnym, który nieleczony może przerodzić się w poważniejsze schorzenie. Dlatego też warto zwracać uwagę na to, co dzieje się z ciałem i skąd promieniuje ból.

Rwa kulszowa – objawy

Jednym z powszechnych schorzeń, które dotyka wiele osób, jest ból nerwu kulszowego. Ból odczuwany jest w dolnej części pleców i promieniuje na pośladek oraz nogę. Niekiedy towarzyszy mu mrowienie czy drętwienie nogi.

Występowanie bólu jest spowodowane przez ucisk i zapalenie korzonków nerwowych. Rwa kulszowa może powodować dokuczliwy, nasilający się ból pleców, który może trwać kilka tygodni albo nawet kilka lat.

W poważnych przypadkach, gdy rwa kulszowa nie jest odpowiednio leczona, ból może doprowadzić do sztywności mięśni, które wykrzywiają kręgosłup (kręgosłup wygląda podobnie, jak w przypadku skoliozy). Nie jest to jednak skrzywienie trwałe i po wyleczeniu schorzenia, tułów się prostuje.

Rwa kulszowa – leczenie

Rwę kulszową leczy się poprzez podawanie pacjentowi odpowiednich leków w formie tabletek lub zastrzyków domięśniowych. Drugim etapem jest rehabilitacja, która wzmocnia mięśnie i poprawia możliwości ruchowe.

Jednak w przypadku, gdy nacisk na nerwy jest wyjątkowo silny, same leki i rehabilitacja nie wystarczą. Należy wtedy zastosować zastrzyki nadtwardówkowe, które są podawane bezpośrednio w okolice występowania ucisku. Jeśli ta metoda również zawiedzie, jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzenie operacji kręgosłupa.

Aby zapobiec tego typu przypadkom, warto udać się do lekarza, gdy tylko pojawi się uciążliwy ból. Jednym z lekarzy specjalistów rehabilitacji medycznej jest Andrzej Kroszczyński, który prowadzi swoja działalność w Warszawie.

Skomentuj wpis